• Treningi
  • Testy
  • Dieta
  • Wydarzenia
13 Lipca 2022

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Eugene 2022. Kiedy startują Polacy? Gdzie oglądać?

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Eugene 2022. Kiedy startują Polacy? Gdzie oglądać?

Już 15 lipca startują Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, areną zmagań będzie jeden z najbardziej znanych obiektów w Stanach Zjednoczonych – Eugene Hayward Field. Zawody potrwają do 24 lipca (25 lipca czasu polskiego). Udział potwierdziło ponad 1900 zawodników ze 192 krajów. Jak informują organizatorzy – spośród 43 indywidualnych zwycięzców ostatnich mistrzostw rozegranych w 2019 r. w Dosze, aż 37 będzie bronić swoich tytułów w Oregonie. Wystartuje 42 indywidualnych złotych medalistów z ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wśród nich nie brakuje Polaków.

18. edycja mistrzostwa świata planowo miała odbyć się przed rokiem, ale ze względu na przeniesienie igrzysk – wynikające z pandemii COVID-19, zdecydowano się je rozegrać w 2022 r. Jedną z największych gwiazd będzie sprinterka Allyson Felix, najbardziej utytułowana zawodniczka w historii Mistrzostw Świata, Amerykanka na swoim koncie ma już 18 medali Mistrzostw Świata (13 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe), wystartuje w sztafecie mieszanej 4x400m. Dodatkowo w historii zapisze się również reprezentantka Australii, 49-letnia Kelly Ruddick, która wystartuje w chodzie na 35 km, zostanie najstarszą zawodniczką w historii, która wystartuje w kobiecej dyscyplinie.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Eugene, kto reprezentuje Polskę?

Polskę reprezentować będzie czterdziestu pięciu lekkoatletów. Wśród nich nie zabraknie: Wojciecha Nowickiego oraz Pawła Fajdka (rzut młotem), a także "Aniołków Matusińkiego", czyli specjalistek na 400 metrów: Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Pałys. Dla tej ostatniej udział to spora niespodzianka, swoją karierę sportową zakończyła w ubiegłym roku, za namową swojego ojca wróciła, ale trenując znacznie mniej z uwagi na pracę. Wystartuje również wieloboistka Adrianna Sułek oraz mistrz olimpijski w chodzie sportowym – Dawid Tomala. Na 100 m przez płotki wystratuje Pia Skrzyszowska, a w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk – srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w rzucie oszczepem, która jednocześnie nie kryje, że obecnie boryka się z problem z barkiem. 

Pełny skład reprezentacji Polski

Podczas Mistrzostw Świata w stolicy Kataru w 2019 r., Polska reprezentacja wywalczyła łącznie 6 medali: złoto w rzucie młotem zdobył Paweł Fajdek, srebro damska sztafeta 4x400 m (w składzie: Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska w el.) orazJoanna Fiodorow w rzucie młotem, z kolei brąz trafił do Piotra Liska (skok o tyczce), Wojciecha Nowickiego (rzut młotem) i Marcina Lewandowskiego (1500 m). 

Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce?

Zawody transmitowane będą przez TVP Sport oraz online na stronie TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej oraz Smart TV, transmisje na żywo także w TVP 1 oraz TVP 2. Polskich miłośników lekkiej atletyki czekają zarwane noce, większość zmagań rozgrywanych będzie popołudniami i nocą czasu polskiego. 

Program Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Eugene 2022 / wg czasu polskiego

(różnica czasu między Polską a Eugene to 9 godzin)

Sprawdź kolce lekkoatletyczne
 

15/16 lipca (piątek/sobota)

  • 18:05 – rzut młotem mężczyzn / eliminacje A (ew. Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Marcin Wrotyński)
  • 19:10 – skok wzwyż mężczyzn / eliminacje (Norbert Kobielski)
  • 19:30 – rzut młotem mężczyzn / eliminacje B (ew. Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Marcin Wrotyński)
  • 20:45 – 4x400 m mieszana / eliminacje (Polska)
  • 21:05 – rzut młotem kobiet / eliminacje A (ew. Malwina Kopron)
  • 21:30 –100 m mężczyzn / eliminacje
  • 22:10 – 20 km chód kobiet / finał (Katarzyna Zdziebło)
  • 22:30 – rzut młotem kobiet / eliminacje  B (ew. Korpon)
  • 00:10 – 20 km chód mężczyzn / finał
  • 02:05 – pchnięcie kulą kobiet / eliminacje
  • 02:15 – 3000 m z przeszkodami mężczyzn / eliminacje
  • 02:20 – skok o tyczce kobiet / eliminacje
  • 03:00 – skok w dal mężczyzn / eliminacje
  • 03:10 – 1500 m kobiet / eliminacje (Sofia Ennaoui)
  • 03:50 – 100 m mężczyzn / eliminacje
  • 03:55 – pchnięcie kulą mężczyzn / eliminacje (Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk)
  • 04:50 – 4x400 m mieszana / finał (ew. Polska)

16/17 lipca (sobota/niedziela)

  • 19:30 – trójskok kobiet / eliminacje
  • 19:35 – 3000 m z przeszkodami kobiet / eliminacje (Kinga Królik)
  • 20:10 – skok wzwyż kobiet / eliminacje
  • 20:25 – 110 m ppł mężczyzn / eliminacje (Damian Czykier)
  • 21:00 – rzut młotem mężczyzn / finał (ew. Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Marcin Wrotyński)
  • 21:20 – 10000 m kobiet / finał
  • 22:20 – 400 m ppł mężczyzn / eliminacje
  • 02:10 – 100 m kobiet / eliminacje (Ewa Swoboda)
  • 03:00 – 100 m mężczyzn / półfinał
  • 03:20 – skok w dal mężczyzn / finał
  • 03:25 – pchnięcie kulą kobiet / finał
  • 03:30 – 1500 m mężczyzn / eliminacje (Michał Rozmys)
  • 04:05 – 1500 m kobiet / półfinał (ew. Sofia Ennaoui)
  • 04:50 – 100 m mężczyzn / finał 

17/18 lipca (niedziela/poniedziałek)

  • 15:15 – maraton mężczyzn / finał
  • 19:35 – 100 m ppł / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 20:05 – 400 m mężczyzn / eliminacje (Kajetan Duszyński)
  • 20:35 – rzut młotem kobiet / finał (ew. Malwina Kopron)
  • 20:35 – skok wzwyż / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 21:00 – 400 m kobiet / eliminacje (Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic)
  • 22:00 – 10000 m mężczyzn / finał
  • 22:45 – pchnięcie kulą / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 02:05 – 110 m ppł / półfinał (ew. Damian Czykier)
  • 02:05 – rzut dyskiem mężczyzn / eliminacje A
  • 02:25 – skok o tyczce kobiet / finał 
  • 02:33 – 100 m kobiet / półfinał (ew. Ewa Swoboda)
  • 03:03 – 400 m ppł mężczyzn / półfinał
  • 03:27 – pchnięcie kulą mężczyzn / finał (ew. Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk)
  • 03:30 – rzut dyskiem mężczyzn / eliminacje B
  • 03:38 – 200 m / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 04:00 – 1500 m mężczyzn / półfinał (ew. Michał Rozmys)
  • 04:30 – 110 m ppł / finał (ew. Damian Czykier)
  • 04:50 – 100 m kobiet / finał (ew. Ewa Swoboda)

18/19 lipca (poniedziałek/wtorek)

  • 15:15 – maraton kobiet / finał
  • 18:35 – skok w dal / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 19:55 – rzut oszczepem / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 02:05 – 200 m mężczyzn / eliminacje
  • 02:10 – rzut dyskiem kobiet / eliminacje  A
  • 02:45 – skok wzwyż mężczyzn / finał (ew. Norbert Kobielski)
  • 03:00 – 200 m kobiet / eliminacje
  • 03:20 – trójskok kobiet / finał
  • 03:35 – rzut dyskiem kobiet / eliminacje B
  • 03:55 – 800 m / siedmiobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
  • 04:20 – 3000 m z przeszkodami mężczyzn / finał
  • 04:50 – 1500 m kobiet / finał (ew. Sofia Ennaoui)

19/20 lipca (wtorek/środa)

  • 02:15 – 400 m ppł kobiet / eliminacje
  • 02:40 – skok wzwyż kobiet / finał
  • 03:05 – 200 kobiet / półfinał
  • 03:33 – rzut dyskiem mężczyzn / finał
  • 03:50 – 2000 m mężczyzn / półfinał
  • 04:30 – 1500 m mężczyzn / finał (ew. Michał Rozmys)
  • 04:50 – 400 m ppł mężczyzn / finał

20/21 lipca (środa/czwartek)

  • 00:20 – rzut oszczepem kobiet / eliminacje A (ew. Maria Andrejczyk)
  • 01:25 – 5000 m kobiet / eliminacje
  • 01:50 – rzut oszczepem kobiet / eliminacje B (ew. Maria Andrejczyk)
  • 02:20 – 800 m mężczyzn / eliminacje (Mateusz Borkowski, Patryk Dobek, Patryk Sieradzki)
  • 03:15 – 400 m ppł kobiet / półfinał
  • 03:30 – rzut dyskiem kobiet / finał
  • 03:45 – 400 m kobiet / półfinał (ew. Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic)
  • 04:15 – 400 m mężczyzn / półfinał (ew. Kajetan Duszyński)
  • 04:45 – 3000 m z przeszkodami kobiet / finał (ew. Kinga Królik)

21/22 lipca (czwartek/piątek)

  • 02:05 – rzut oszczepem mężczyzn / eliminacje A
  • 02:10 – 800 m kobiet / eliminacje (Anna Wielgosz)
  • 03:10 – 5000 m mężczyzn / eliminacje
  • 03:20 – trójskok mężczyzn /eliminacje
  • 03:35 – rzut oszczepem mężczyzn / eliminacje B
  • 04:00 – 800 m mężczyzn / półfinał (ew. Mateusz Borkowski, Patryk Dobek, Patryk Sieradzki)
  • 04:35 – 200 m kobiet / finał
  • 04:50 – 200 m mężczyzn / finał

22/23 lipca (piątek/sobota)

  • 15:15 – 35 km chód kobiet / finał (Olga Niedziałek)
  • 02:05 – skok o tyczce / eliminacje (Piotr Lisek, Robert Sobera)
  • 02:40 – 4x100 m kobiet / eliminacje (Polska)
  • 03:05 – 4x100 m mężczyzn / eliminacje
  • 03:20 – rzut oszczepem / finał (ew. Maria Andrejczyk)
  • 03:35 – 800 m kobiet / półfinał (ew. Anna Wielgosz)
  • 04:15 – 400 m kobiet / finał (ew. Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic)
  • 04:35 – 400 m mężczyzn / finał (ew. Kajetan Duszyński)
  • 04:50 – 400 m ppł kobiet / finał

23/24 lipca (sobota/niedziela) 

  • 18:50 – 100 m / dziesięciobój
  • 19:40 – skok w dal / dziesięciobój
  • 20:20 – 100 m ppł / eliminacje (Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska)
  • 21:00 – skok w dal / eliminacje
  • 21:10 – pchnięcie kulą / dziesięciobój
  • 01:10 – skok wzwyż / dziesięciobój
  • 02:10 – 4x400 m kobiet / eliminacje (Polska)
  • 02:40 – 4x400 m mężczyzn / eliminacje (Polska)
  • 03:00 – trójskok mężczyzn / finał
  • 03:10 – 800 m mężczyzn / finał (ew. Mateusz Borkowski, Patryk Dobek, Patryk Sieradzki)
  • 03:25 – 5000 m kobiet / finał
  • 03:35 – rzut oszczepem mężczyzn / finał
  • 03:55 – 400 m / dziesięciobój
  • 04:30 – 4x100 kobiet / finał (ew. Polska)
  • 04:50 – 4x100 mężczyzn / finał

24/25 lipca (niedziela/poniedziałek)

  • 15:15 – 35 km chód / finał (Artur Brzozowski, Dawid Tomala)
  • 18:35 – 110 m ppł /dziesięciobój
  • 19:30 – rzut dyskiem / dziesięciobój
  • 21:15 – skok o tyczce / dziesięciobój
  • 02:05 – 100 m ppł kobiet / półfinał (ew. Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska)
  • 02:05 – rzut oszczepem / dziesięciobój
  • 02:25 – skok o tyczce mężczyzn / finał (ew. Piotr Lisek, Robert Sobera)
  • 02:50 – skok w dal kobiet / finał
  • 03:05 – 5000 m mężczyzn / finał
  • 03:35 – 800 m kobiet / finał (ew. Anna Wielgosz)
  • 04:00 – 100 m ppł kobiet / finał (ew. Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska)
  • 04:20 – 1500 m, dziesięciobój / finał
  • 04:35 – 4x400 m mężczyzn / finał (ew. Polska)
  • 04:50 – 4x400 m kobiet / finał (ew. Polska).

Poznaj lekkoatletyczne historie

Ocena: 5
Bestsellery Zobacz więcej

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Zapisz się